Anasayfa  |   İletişim  | EN
Eğitim Fakültesi
YÖK ATLAS
Okul Öncesi Öğretmenliği % 100 Burslu
Okul Öncesi Öğretmenliği % 50 Burslu
Okul Öncesi Öğretmenliği % 25 Burslu
Okul Öncesi Öğretmenliği
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık % 100 Burslu
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık % 50 Burslu
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık % 25 Burslu
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
Türkçe Öğretmenliği % 100 Burslu
Türkçe Öğretmenliği % 50 Burslu
Türkçe Öğretmenliği % 25 Burslu
Türkçe Öğretmenliği
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | PDR Öğrencilerimizle İlk Durağımız Bahçelievler RAM Oldu
Haber ve Duyurular
PDR Öğrencilerimizle İlk Durağımız Bahçelievler RAM Oldu

Yeni açılan Eğitim Fakültemizin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencilerine yönelik düzenlediğimiz ilk etkinliğimiz, Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi İş Sahası Gezisi oldu. Yrd. Doç. Dr. Nihan Arslan ve Yrd. Doç. Dr. Tuğba Bingöl’ün de bulunduğu gezimize 49 öğrencimiz katıldı.

Gezimizde 2013’ten itibaren Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü olarak görev yapan Mehmet Hilmi Eren ve ekibiyle tanışan öğrencilerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Rehberlik Araştırma Merkezlerinin genel yapısı ve özelinde de Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin yapısı ve çalışmaları üzerine bilgi aldılar.

Kurumlarıyla ilgili genel bir bilgi veren Sayın Mehmet Hilmi Eren, merkez olarak rehberlik ve özel eğitim alanında iki ana dal üzerinde çalıştıklarını belirtti. Öğrencilerimiz için birinci sınıftan itibaren konferans ve seminerlere katılarak çok yönlü bakış açısı kazanmanın önemine değindi. Staj konusuna da değinen Eren, “Bilginizin olmadığı şey hakkında yorum yapamazsınız. Bir şeyleri tatmaya şimdiden başlayın, mezun olmadan okul, Rehberlik ve Araştırma Merkezi gibi yerlerde çalışın yani tadına bakın ki mezun olduğunuzda damak tadınıza uygun yeri seçebilin” dedi. Kurum olarak yürüttükleri staj programı hakkında da bilgi vererek, “Halihazırda günlük 6-7 öğrencimiz staj yapıyor. Yapılan başvurular sonrası adayları mülakatlara çağırıyor ve buna göre seçiyoruz. Talep çok fazla. Hangi alanda çalışacağınızı belirlemek için staj çok önemli. Şu andan itibaren kendinize yatırım yapın, kendinizi donatın. Mesela yabancı dil çok önemli ve insana çok farklı ve güzel kapılar açıyor" açıklamasında bulundu. Kendisi de dahil ekibinde yer alan tüm danışmanların Halkla ilişkiler, Reklamcılık, İlahiyat, Uluslararası İlişkiler gibi farklı alanlarda da eğitim aldıklarını belirten Eren, “Yatay ve dikey alanlarda kendinizi geliştirmeye devam edin, farklı alanlarda da eğitim almaya bakın” diyerek sözlerine son verdi.  

“Deneyimler en iyi öğretmenlerdir”

Kurum projelerinin yer aldığı video gösteriminin ardından sırasıyla konuşan Rehberlik Hizmetleri Bölüm Başkanı/Psikolojik Danışman Halime Eker, Üstün Zekalılar Öğretmeni/Proje Sorumlusu Hasan Turhan,  Psikolojik Danışman/Proje Sorumlusu Şeyma Arslan, Psikolojik Danışman Osman Erkan, Özel Eğitim Hizmetleri Bölüm Başkanı/Özel Eğitim Öğretmeni Enver Özbaba ve Psikolojik Danışman Kemal Aybatan ise gelecekte bu alanda çalışacak öğrencilerimizle kendi hikayelerini paylaşarak sorularını yanıtladılar.

“Deneyimler en iyi öğretmenlerdir, yalnız okul masrafları biraz fazladır” cümlesiyle konuşmasına başlayan Psikolojik Danışman Serdar Danış ise deneyim süreci zor olsa da faydasının çok olduğuna değindi. Bir rehber öğretmenin en önemli özelliğinin “etkin dinlemek” olduğunu belirten Danış, “Hangi mesleği yaparsanız yapın en önemlisi kendinizi tanımanız. Yaptığımız işin maddi karşılığıyla beraber manevi tarafı da var ki bu çok önemli” dedi. Psikolojik Danışman Dursun Ali Dursun ise WISC-R Testi, Leiter Uluslararası Performans Testi ve Stanford Binet Testlerini göstererek nasıl uygulandıkları hakkında öğrencilerimize bilgi verdi. Gezimiz, Bahçelievler RAM bahçesinde hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM)

2006 senesinde Sayın Emine Yıldırım’ın kurucu müdürlüğü ile hizmete başlayan Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde sırasıyla Sn. Emine Yıldırım, Sn. Tacettin Yelok, Sn. Ufuk Özcan müdürlük vazifesini yerine getirmişlerdir. Yedi bin civarında inceleme dosyasına ulaşmış bulunan Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi, ilklere ve farklılıklara imza atmaya niyetli heyecanlı kadrosuyla hizmete devam etmektedir. 26 Kasım 2013 tarihi itibariyle kurum hizmetini, müdürü olarak Sn. Mehmet Hilmi EREN ekibiyle beraber yürütmektedir.  • http://egitim.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMAG10412016-12-15-03-36-05am.jpg
  • http://egitim.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMAG10432016-12-15-03-36-06am.jpg
  • http://egitim.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMAG10462016-12-15-03-36-06am.jpg
  • http://egitim.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMAG10502016-12-15-03-36-07am.jpg
  • http://egitim.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMAG10542016-12-15-03-36-07am.jpg
  • http://egitim.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMAG10592016-12-15-03-36-08am.jpg
  • http://egitim.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMAG10622016-12-15-03-36-08am.jpg
  • http://egitim.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMAG10662016-12-15-03-36-09am.jpg
  • http://egitim.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMAG10682016-12-15-03-36-09am.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi